Artykuły

Wiosna, po dość słabej zimie zbliża się z każdym dniem. Co prawda prawdziwi rowerzyści, jak i prawdziwi nurkowie nigdy nie chowają swojego sprzętu na strychu na pół roku, to jednak w okresie listopad – luty spotyka się ich dużo mniej. W ostatnie letnie wakacje pewnej nocy w okolicach Poznania przeszła gwałtowna burza. Był (...)

2016-02-29

Żeby zakończyć temat proponowanych przeze mnie zanurzeń wokół Cypru, choć wcale nie uważam go za wyczerpany, muszę zaznaczyć miejsce, które współzawodniczy z wcześniej opisanym wrakiem Zenobii. Myślę, że jest obowiązkowym miejscem nurkowym, którego nie powinno zabraknąć na naszej mapie eksploracji podwodnego świata tego zakątka Morza Śródziemnego. The Caves Cape Grecko (...)

2016-02-01

Chyba każdy, kto świadomie wybiera się na Cypr w celu nurkowania, ma w planie zanurzenia na wraku statku o nazwie Zenobia. Powiem tak: bardzo dobrze. Miejsce obowiązkowe bez dwóch zdań i to z różnych powodów. Przeznaczone dla doświadczonych nurków rekreacyjnych i z pewnością dla nurków technicznych. Z jaką bazą nurkować? Jeśli nie chcecie tracić czasu (...)

2016-01-03

Jest kilka powodów, dla których warto nurkować w tureckiej części Cypru Północnego. Ciekawość, inna mentalność tubylców, zaliczenie kolejnych miejsc na mapie świata, niższe ceny za pojedyncze zanurzenia, wreszcie przygoda. Każdy z wymienionych powodów był moim, a różnica w cenie 40 euro do 22 euro nie zostawiała złudzeń. Ważna rada: wypożyczając samochód na Cyprze (...)

2015-12-21

Już jakiś czas temu odkryłem, że bywam i nurkuję w miejscach, które odwiedzał swego czasu św. Paweł. Postać historyczna, która odcisnęła mocne piętno na chrześcijaństwie, co trwa do dnia dzisiejszego. Żeglował dużo po Morzu Śródziemnym, które jakoś wyjątkowo lubię. Wielokrotnie pływał również w morzu, bo statki z różnych przyczyn tonęły np. w zderzeniu ze skałami. (...)

2015-12-15

Gdy jest w czym wybierać i to jest to czasem problem. Przygotowując się do cypryjskich zanurzeń wybraliśmy z Adamem inne niż dotąd rozwiązanie. Było trochę droższe (niestety), bo zdecydowaliśmy się nurkować z 5 różnymi centrami nurkowymi. A jak nie ma pakietu, to trudno o rabaty. Plan ułożyliśmy i sukcesywnie z niego korzystaliśmy, nieznacznie modyfikując w trakcie upływających dni. Opowiadając (...)

2015-12-08

Niegdyś został nawiedzony przez św. Pawła z Tarsu, czego pamiątką jest pozostawiony w mieście Pafos pilar, przy którym późniejszy święty dostał kilkadziesiąt batów za szerzenie chrześcijaństwa. Na początku lat 70-tych ubiegłego wieku, Cypr najechali Turcy i już się nie cofnęli, stąd wyspa należy do dwóch państw: Cypru i Turcji (część północna), o co wciąż toczą (...)

2015-11-15

W Morzu Śródziemnym bardzo trudno „ustrzelić” homara. Owszem, langusty się zdarzają nie rzadko, ale homar to gratka. Jest ich trochę u wybrzeży Norwegii, ale są to wciąż pojedyncze sztuki. Podobnie wygląda wokół archipelagu Farne Islands w Wielkiej Brytanii. Tym większe było nasze zaskoczenie, gdy prosto z Jeziora Boschmolenplas udaliśmy się na depresyjne wybrzeże (...)

2015-11-10

kotwiczarka Czajka

Wczoraj, 27 sierpnia 2015 roku w Bazie Nurkowej Piechcin miało miejsce nietuzinkowe wydarzenie. Tamtejszy akwen wzbogacił się o nową atrakcję. Około południa została zwodowana kotwiczarka H/M „Czajka”, którą następnie zatopiono w najgłębszym miejscu zalanego wyrobiska. Właściciel Bazy Nurkowej Piechcin, pan Krzysztof Chodakowski, starał się nadzorować przebieg akcji. Akcji przyglądało się kilkadziesiąt osób, (...)

2015-08-28

AH-64 Apache

Holenderski AH-64 Apache Stolik w barze. Obecnych jest kilka osób. Między innymi mój znajomy z Holandii, który jest nurkiem, a pracuje jako czynny żółnierz w NATO. Rozmawiamy i dyskutujemy o różnych miejscach nurkowych. Poznaliśmy się na Malcie, któregoś lata. Wchodzimy na tematy rodzimych wód terytorialnych i tu pada ciekawa opowieść… Jak zeznał znajomy Holender, w jednym z jezior (...)

2015-08-20