Meduza "śródziemnomorska"

Cotylorhiza tuberculata

Galaretowata meduza czasem nazywana meduzą śródziemnomorską nie ma odpowiednika polskiej nazwy. Występuje tylko w basenie Morza Śródziemnego i spotykana jest raczej na płytszych wodach. Praktycznie przebywa w strefie przybrzeżnej nie przekraczając głębokości 5 m. W porównaniu z meduzą świecącą ta jest większa, a średnica czaszy dochodzi do 35 cm. Najczęściej spotykamy osobniki o średnicy kilkunastu centymetrów.

Cotylorhiza tuberculata swoją czaszę (dzwon) ma spłaszczoną. Na niej, dokładnie na środku, usytuowana jest narośl kojarzona z jajkiem sadzonym. Narośl ta jest otoczona jakby pierścieniem, który układa się w rynnę tworząc wokół jakby fosę. Nie posiadają też długich, ciągnących się za sobą ramion, czułków, a jedynie zbitą "masę" z licznymi wypustkami, Gdy podczas nocnych nurkowań oświetlimy krążkopława, prezentuje się wtedy szczególnie dobrze. Wspomniane wypustki (czułki) są świetnie widoczne na tle jasnożółtego, żółtego, a nawet pomarańczowego ciała galaretowatej meduzy.

Jako parzydełkowce porażają, jednak ich jad nie jest niebezpieczny dla człowieka, jednak nie należy zwierzaka dotykać. Meduzy te żyją tylko kilka miesięcy, z zapłodnionego jaja powstaje larwa, która rozwija się osiadając na dnie morza. Z larwy powstaje polip, ten z kolei po okresie zimy podlega podziałowi, z którego powstaje wiele meduz.

Systematyka:

Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ parzydełkowce
Gromada krążkopławy
Rząd Rhizostomeae
Rodzina Cepheidae
Rodzaj Cotylorhiza
Gatunek Cotylorhiza tuberculata
j. ang. Egg Jellyfish / Mediterranean jellyfish
j. niem. Knollenqualle
j. franc. Meduse oeuf au plat
j. hiszp. Aguacuajada
j. włoski Cassiopea

Podobne: Meduza świecąca

Wojciech Zgoła 2015-02-06

Tagi: meduza