Conger conger

Conger conger

Jeśli mówimy o zakamarkach skalnych lub wrakowych, szerokich rurach, trudno dostępnych załamaniach, możemy się natknąć na szarą, węgorzowatą rybę o dużych owalnych oczach i szerokim pysku. Gdy nurkując używamy światła latarek i skierujemy je w takie miejsce, konger, bo o nim mowa, wsunie się w swoją dziurę. Trzeba chwilę poczekać, by znów się pokazał.

Są miejsca, gdzie lokalne centra nurkowe podkarmiają te drapieżne zwierzęta, przez co kongery wypływają w toń, by aktywnie poszukiwać przysmaków przeczesując jackety i ocierając się o nurków.

Po za tym, że nie dokarmia się dzikich Zwierząt, nie zawsze jest to bezpieczne, bo congery są drapieżnikami, które żywią się polując na ryby, kałamarnice i skorupiaki. Mogą nam po prostu odgryźć palec lub pokaleczyć.

Należą do rodziny Congridae (kongerowatych) i dorastają do 3 m długości i masy ciała około 100 kg. Tak jak barakuda jest podobna do szczupaka, tak conger jest podobny do węgorza. Ma wężowate, mocno wydłużone ciało. Nie posiada łusek, a płetwa grzbietowa, która zaczyna się za głową ryby na wysokości końca płetw piersiowych, biegnie przez całą długość łącząc się niezauważalnie z płetwami odbytową i ogonową. Kongery mają szczelinowy otwór skrzelowy i usytuowane zaraz za nim spiczaste płetwy piersiowe. Otwór gębowy duży, a szczęka górna wysunięta. Prowadzi nocny tryb życia. Wtedy wyrusza z zajmowanej kryjówki na łowy. Za dnia, jak wspomniałem we wstępie, kongery siedzą ukryte i wysuwają jedynie przednią część ciała.

Ubarwienie grzbietu szare, brązowo-szare do czarniawego, które może dawać wrażenie niebieskiego, metalicznego połyskiwania. Brzuch jasny najczęściej biały lub białawy.

Ryby te występują do głębokości 100 m i bardzo rzadko można je spotkać również na dnie piaszczystym.

Występują w Oceanie Atlantyckim, również w Morzu Północnym i rzadko w naszym Bałtyku. Dość częste w Morzu Śródziemnym i to w obrębie całego akwenu, a także w Morzu Czarnym.

Ciekawostką jest, że bywa nazywany węgorzem morskim, do tego stopnia, że niektórzy są przeświadczeni, że to dwa odrębne gatunki ryb.

Kongery są rybami o małym znaczeniu gospodarczym, nie odławia się ich na skale przemysłową. Znajdują się jednak czasem na naszych stołach, najczęściej wędzone. Niektóre przepisy mówią o tym, że ich jasne mięso nadaje się również do przyrządzania sushi, a w kuchni francuskiej do zup i potraw duszonych.

Systematyka:

Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd węgorzokształtne
Rodzina kongerowate
Rodzaj Conger

Wojciech Zgoła 2013-07-12

Tagi: conger