Gdzie to się zaczyna?

Gdzie to się zaczyna?

Po pierwsze i najważniejsze, to musisz podjąć samodzielną decyzję o tym, że chcesz nurkować. Do decyzji takiej dochodzi się w różny sposób. Spełniając marzenia. Czytając o ciekawych wyprawach, jak tu na mojej stronie. Dając się namówić przyjacielowi, by razem z nim odkrywać piękno Stworzenia po drugiej stronie lustra wody. Szukając adrenaliny, czy ulegając modzie. Dążąc do wejścia do jakiejś grupy ludzi, która nas interesuje. Z chęci zabłyśnięcia, zaszpanowania… Każdy powód wydaje się być dobry, jeśli jest się odpowiedzialnym i przewidującym.

Pewnie nurkowałeś (-aś) już w jeziorze, morzu, czy basenie na wstrzymanym oddechu. Mam znajomych, którzy rozkoszują się snorklingiem (pływanie powierzchniowe z rurką, maską i w płetwach) w Egipcie, Tunezji, czy Chorwacji. Piękno i różnorodnośc Natury pod wodą zaskakuje mnogością, kolorystyką i innością. Dobrze jest lubić wodę i czuć się w niej swobodnie, a także posiadać podstawowe umiejętności pływackie. Dobry instruktor powinien to sprawdzić.

Gdy podejmiemy już decyzję na tak, zacznijmy pytać i szukać instruktora. W pismach nurkowych, takich jak Wielki Błękit, czy Nurkowanie, znajduje się mnóstwo reklam centrów nurkowych, czy instruktorów indywidualnie. Dobrze jest zadzwonić i porozmawiać. Pół biedy jeśli mieszka się w dużym mieście, bo większość centrów nurkowych ma gdzieś swój sklep lub siedzibę. Warto się wtedy umówić i tam przyjść. Zawsze w takich sprawach dobry jest kontakt bezpośredni i możliwość nieskrępowanego zadawania pytań. Nie mówię, żeby zadawać ich 100, ale po przemyśleniach w głowie, zadać najważniejsze i te, które budzą wątpliwości.

Zapytaj:
1. Ile czasu trwa kurs OWD – jeśli usłyszysz, że można go zrobić w dwa dni, od razu odpuść sobie takie centrum, czy instruktora (minimum to 4-5 dni, przy założeniu, że jesteś już przygotowany teoretycznie z książki);

2. Jaką federację reprezentuje instruktor, a zatem jakiej federacji certyfikat otrzymasz – jeśli będzie to CMAS, LOK lub PADI, kontynuuj rozmowę, jeśli coś nie znanego, to podejdź do tego z rezerwą i poproś o rozwinięcie tematu;

3. Jak długo nurkuje instruktor (ile ma nurków), minimum aby zostać instruktorem, to 100 nurków w wodach otwartych – im więcej, tym większe doświadczenie, należy jednak uważać na rutynowe podchodzenie do kursantów;

4. Ile osób bierze udział w kursie – im mniej tym lepiej (najlepiej 1 do 2);

5. Poznaj centrum nurkowe, w którym udziela się instruktor, niech nie będzie anonimowy;

6. Ustal cenę z góry i płać po wszystkim (rozsądna cena to 800-1200 zł w Polsce), poniżej uważaj, chyba, że z polecenia lub po znajomości; więcej tez nie płać – ździerstwo. Za granicą (w Chorwacji, Egipcie, Malcie, może być drożej).

Centrum nurkowe powinno być renomowane, być już jakiś czas na rynku lub mieć dobre referencje wśród nurków (bo przecież ktoś mógł niedawno wystartować w tym biznesie, ale ma wiedzę i sam ręczy sobą za przeprowadzanie szkoleń). Powinno mieć kontakty z kilkoma instruktorami do wyboru. Najlepiej umówić się wtedy w takim centrum na pierwszą nie wiążącą rozmowę.

Dobrze jest też robić kurs np. w trakcie obozu nurkowego. Wtedy jest zaplecze, instruktorzy, czas przez cały dzień.

Wojciech Zgoła 2008-12-22

Tagi: początki, jak zacząć