Nuras.info

Akcja Czyszczenia Jeziora Dominickiego 2016 dobiegła do szczęśliwego końca. Wszystkie plaże i akwen nadają się do użytku, są bardziej czyste i zachęcają do korzystania. W tym roku, nauczeni doświadczeniem lat ubiegłych, organizatorzy jeszcze lepiej wywiązali się z zadania. Sprawna rejestracja uczestników i ich wychodzenie w teren z workami i rękawicami przebiegało bardzo szybko. W tym czasie nurkowie (...)

2016-06-10

Druga połowa maja, dokładnie 21.05.2016. o godzinie 10:00. Boszkowo, ul. Turystyczna 5. Właśnie wtedy spotykamy się na corocznej, zainicjowanej oddolnie i do tego całkowicie dobrowolnej akcji usuwania śmieci z dna jeziora i jego okolicy. Mowa oczywiście o akcji Czyścimy Jezioro Dominickie. Pierwsze spotkanie, głównie nurków wolontariuszy, inicjujące to wydarzenie, miało miejsce w 2009 roku. Kto (...)

2016-05-17

Istria - nie tylko wrakowo (Nuras.info 4/2016)

Państwo, które od lat odwiedzają nie tylko polscy turyści, cieszy się niesłabnącym entuzjazmem. Wielu właściwie każde wakacje spędza dokładnie w tym samym miejscu, np. na wyspie Vis, Hvar, czy w pobliżu Parku Krka. Chorwacja, bo oczywiście o niej mowa, jest ciekawa i bogata turystycznie w całej rozciągłości swojego kraju. Każdy będzie miał tutaj co (...)

2016-04-20

Już jakiś czas temu odkryłem, że bywam i nurkuję w miejscach, które odwiedzał swego czasu św. Paweł. Postać historyczna, która odcisnęła mocne piętno na chrześcijaństwie, co trwa do dnia dzisiejszego. Żeglował dużo po Morzu Śródziemnym, które jakoś wyjątkowo lubię. Wielokrotnie pływał również w morzu, bo statki z różnych przyczyn tonęły np. w zderzeniu ze skałami. (...)

2015-12-15

W Morzu Śródziemnym bardzo trudno „ustrzelić” homara. Owszem, langusty się zdarzają nie rzadko, ale homar to gratka. Jest ich trochę u wybrzeży Norwegii, ale są to wciąż pojedyncze sztuki. Podobnie wygląda wokół archipelagu Farne Islands w Wielkiej Brytanii. Tym większe było nasze zaskoczenie, gdy prosto z Jeziora Boschmolenplas udaliśmy się na depresyjne wybrzeże (...)

2015-11-10

Dziś zacznę inaczej. Nie tak dawno Polskę ogarnęła fala wymuszająca segregację odpadów. Trzeba było się zdeklarować, czy rozdzielamy plastik od papieru, puszki od szkła, czy też płacimy więcej i nie bawimy się w segregację. Osobiście uważam, że powinniśmy mieć wolność wyboru, a także że miejscem na odpady są kosze i kubły na śmieci. (...)

2015-06-11

Jezioro Wronczyńskie Wielkie

Niewielki zbiornik wodny z kategorii tych w ogóle nieznanych lub bardzo mało znanych jezior w Polsce. Jakiś czas temu powiedział mi o nim Andrzej, z którym się tam wreszcie wybrałem. Był listopad. Liście leciały z drzew, a na dworze przeszywające powiewy wiatru. Pogoda nie zachęcała, jednak w czasie potrzebnym na spotkanie się w Poznaniu i dojechanie do miejsca nurkowego, znacznie (...)

2015-04-22

Czyścimy Jezioro Dominickie 2014

Każdy jakoś spędza czas w weekend. Niektórzy siedzą przed telewizorem, albo przy piwie, inni koszą trawniki, a jeszcze inni sprzątają jeziora. Tych ostatnich w tym roku na Akcję Czyścimy Jezioro Dominickie 2014 przybyły setki. Na lądzie sprzątało ponad 300 osób. Sukcesywnie od godziny 10-tej każdy chętny zapisywał się, tworzono grupy z odpowiednim przewodnikiem (...)

2014-06-06

Czyścimy Jezioro Dominickie 2013

Poranek 25 maja 2013 roku był nieciekawy. Wstałem po 6-ej i ze smutkiem stwierdziłem, że leje deszcz. Termometr pokazywał 9 st. C. No nic, na akcji Czyścimy jezioro Dominickie 2013 tłumów nie będzie - pomyślałem. Na miejsce akcji, czyli do "Przystani" przy ul. Turystycznej 5, dotarłem tuz przed 9.00. Zabrałem ze sobą (...)

2013-06-03

Fernando de Noronha - wschód słońca

Jest niedziela. Mija 14 doba na oceanie, od momentu, gdy pozostawiliśmy za rufą Wyspy Zielonego Przylądka. Od północy, wraz z Przemem (bosmanem) mamy cztero godzinną wachtę. Przebiega spokojnie. Na koi kładę się po 4-ej rano, ale jakoś nie mogę zasnąć. Na śniadanie rarytas, nasz Kuk - Arek przygotowuje naleśniki z czekoladą. (...)

2013-03-01