Gdzie warto nurkować na Gozo (Divers24 02-03-2016)

Gdzie warto nurkować na Gozo

Nasza propozycja TOP 5 +
Archipelag wysp maltańskich stał się dobrą alternatywą w tych niespokojnych czasach dla destynacji w krajach muzułmańskich. Bardzo wielu Polaków korzysta dziś z uroków małego państwa pośrodku Morza Śródziemnego.

Dla rządnych podwodnych przygód nurków jest tu sporo atrakcji i to bez względu na posiadane uprawnienia. Wody oblewające wyspy zadowolą nurków technicznych i rekreacyjnych.

Przyjęło się mówić, że jeśli chcesz zanurkować na wrakach - zrób to u wybrzeży wyspy Malta; jeśli chcesz popływać po grotach - zanurz się przy Comino; a jeśli chcesz obcować z przyrodą ożywioną i nieożywioną – wybierz Gozo.

Jest w tym dużo prawdy, jednak na każdej z wysp znajdziemy różne typy nurkowań, wszędzie są bowiem wraki i wszędzie tam pływają ryby, wszędzie też są majestatyczne łańcuchy skalne, nierzadko tworzące łuki, czy groty.

Przedstawiamy Wam propozycję TOP 5 dla wyspy Gozo. Znalazły się tu takie destynacje jak: Blue Hole, Inland Sea, Wraki, Raz il Hobz i Marsalforn. Przy czym w wymienionych miejscach można zrobić po kilka nurkowań, a itak, każdy z Was może mieć inne, wyjątkowe dla siebie miejsce, bo jest ich na Gozo bardzo dużo i to ze wszystkich stron.

Blue Hole
Lokalizacja: zachodnia część wyspy Gozo, Dwejra Poin, gdzie znajduje się najsłynniejsze chyba dla wysp Azure Window – naturalny łuk skalny pod którym przepływa morze.
Dojazd: samochodem lub autobusem. Parking darmowy bez zacienienia. Warto być tu jak najwcześniej, bo w sezonie są trudności z zaparkowaniem, a już na pewno z zaparkowaniem jak najbliżej początku drogi do wody. Samochód ustawiamy maksymalnie blisko przedniej części parkingu.
Wejście: Jedno z trudniejszych. Po założeniu pianki i wrzucenia sobie sprzętu na plecy trzeba przejść około 200 m po skałach. Częściowo na początku drogi zainstalowano obecnie schody, jednak większa część to niebezpieczne balansowanie i uważanie by się nie poślizgnąć. Przy większej fali nurkowanie tu jest niemożliwe. Dalej wchodzimy do wody, zakładamy płetwy i maski, i zaczynamy naszą przygodę.
Nurkowanie: Można tu zrobić kilka nurkowań. Przepłynąć pod łukiem i poszperać przy dnie, zrobić rekonesans do tzw. koralowego ogrodu, można wreszcie przepłynąć do drugiej lokalizacji. W każdym razie zanurzając się tu, wpływamy do szerokiej studni od której miejsce to bierze swoją nazwę. Wypływamy na głębokości 6 m na pełne morze. Podziwiamy morskie życie i skały. Możemy natknąć się tutaj na groupery, ślimaki nagoskrzelne, wieloszczety oraz wszystkie typowe dla Morza Śródziemnego ryby. Zazwyczaj bardzo dobra widoczność, kształtuje się na poziomie 30 m. Maksymalna głębokość to mniej więcej 45 m, najczęściej nie przekracza się tu jednak 35 m głębokości. Powrót i wynurzenie w blue hole może być utrudniony dużą ilością nurków w sezonie. Należy pamiętać, że jeśli płynie się pod łukiem skalnym, przepłynięcie powrotne zajmie nam około 20 minut. Trzeba pamiętać o sprawdzaniu ilości powietrza w butli i o przystanku bezpieczeństwa.

Inland Sea
Lokalizacja: zachodnia część wyspy Gozo, Dwejra Poin, gdzie znajduje się najsłynniejsze chyba dla wysp Azure Window – naturalny łuk skalny pod którym przepływa morze, poniżej znajduje się naturalny tunel. Właśnie on nas interesuje w tej destynacji.
Dojazd: Po dojechaniu na parking główny, skręcamy jadąc bardzo powoli i uważnie w prawo i zjeżdżamy w dół. Ustawiamy samochód jak najbliżej wody. Uwaga – bardzo mało miejsc parkingowych. W sezonie najczęściej pozostawiamy samochód u góry i niestety dystans musimy pokonać pieszo. Jest to jakieś 50-100 m
Wejście: Jeśli samochód parkujemy przy samej wodzie, wchodzimy z całym sprzętem praktycznie od razu. Trzeba uważać na bardzo śliskie kamienie na samym początku. Trzymamy się lewej strony wylotu tunelu dlatego, że prawa strona jest zarezerwowana dla operatorów łódek wożących turystów.
Nurkowanie: Zanurzamy się w wejściu do tunelu. Schodzimy od razu tuż nad dno i pamiętamy, że nad nami pływają łódki. Początkowa głębokość to 3 m. Tunel ma długość 80 m. Na jego końcu głębokość wynosi 26 m. Dobrze jest mieć latarkę, bo mniej więcej na środku robi się bardzo ciemno. Pamiętamy też o nie uderzaniu płetwami o dno, by nie wzbudzać osadów. Po wypłynięciu z tunelu na pełne morze możemy płynąć do łuku skalnego, ale możemy też popatrzeć na prawą lub lewą stronę po wypłynięciu na pełne morze. Należy pamiętać, że widoczny pod nami piasek znajduje się na głębokości 50 m. Znajdują się tu pionowe ścianki, półki skalne i wielkie głazy. Widoczność w samym „jeziorku”, z którego rozpoczynamy zanurzenie może być słaba na poziomie kilku metrów. Jest to związane głównie z ilością ludzi kąpiących się tutaj oraz częstych dla lokalnych nastolatków skoków do wody z obrzeża tunelu, na który się wdrapują. Po odpłynięciu dosłownie kawałek widoczność momentalnie rośnie i wynosi najczęściej około 30 m. Spotykamy tu całe kolonie Astroides calycularis oraz lubiące ciemniejsze miejsca dość spore ryby Phycis phycis, a także inne typowe dla Morza Śródziemnego

Wraki
Lokalizacja: Południowo wschodnia część wyspy. Wioska Ghanjsielem znajduje się pomiędzy Victorią, a Mgarr. Tu znajdują się, praktycznie obok siebie, 3 wraki.
Dojazd: Z głównej drogi prowadzącej z Mgarr do Victorii, na wysokości „Gozo Press” skręcamy w lewo i stąd mamy do parkingów jakieś 800 m.
Nurkowanie: Znajdują się tu patrząc od parkingu po prawej stronie 3 wraki: MV XLENDI, wybudowany przez Duńczyków służył jako prom cargo, teraz leży odwrócony do góry dnem na głębokości od 36 do 42 metrów. Zatopiony w 1999 roku jako sztuczna rafa i atrakcja dla nurków. Po wejściu do wody mamy do przepłynięcia około 60 m. Po drodze znajdują się półki na różnych głębokościach. Wyporność statku 1123 tony, długość 77 m. MV KARWELA wybudowany w 1957 roku przez Zachodnie Niemcy pracował jako prom pasażerski. Zatopiony w 2006 roku jako sztuczna rafa i atrakcja dla nurków. Leży na stępce na piasku na głębokości od 31 do 42 metrów. Wrak znajduje się niedaleko od wejścia do wody. Przez chwile płyniemy po łące delikatnie schodzącej do głębokości 10 m, następnie jest ścinka schodząca do 34 m. Długość wraku to 48 m. MV COMINOLAND wybudowany w Anglii w 1942 roku jako statek pasażerski został zatopiony wraz z Karwelą tego samego dnia w 2006 roku. Spoczął na stępce i znajduje się na głębokości między 35 a 42 metrem. Na każde z nurkowań na wrakach trzeba przeznaczyć około 45 minut.

Raz Il Hobz
Lokalizacja: Południowo wschodnia część wyspy. Pomiędzy Victorią, a Mgarr.
Dojazd: Z głównej drogi prowadzącej z Mgarr do Victorii, za wioską Ghanjsielem skręcamy w lewo kierując w ul. Dahla Ta Mgarr Ix-Xini, która doprowadzi nas do bardzo wyboistej drogi. Najlepiej jechać z kimś, kto tam wcześniej był lub pytać o dojazd. Potrzebny dobry samochód terenowy, zwykła osobówka może nie przeżyć.
Nurkowanie: Dojście po kamieniach to odległość kilkudziesięciu metrów. Uwaga – ślisko. Zwykle panuje tu bardzo dobra widoczność na poziomie około 40 m i nie ma tak wielu nurków, jak na wcześniejszych lokalizacjach. Początkowo jest płytko i kamieniście, jednak po chwili dno schodzi do ponad 50 m głębokości (100 m). Nurkowanie polega na tym, że schodzimy na zaplanowaną głębokość i „korkociągiem” wypływamy do przystanku bezpieczeństwa. Możliwość spotkania sporych Jack Fish, Dentex, a także muren. Bardzo dużo ryb, które ławicami towarzyszom nurkom w toni.

Marsalforn
Lokalizacja: Północna część wyspy. Znajdują się tu 3 różne miejsca nurkowe.
Dojazd: Jadąc od promu kierujemy się przez Xaghar (bardziej malowniczo) lub szybciej przez Viktorię. Dojeżdżamy do miasteczka Marsalforn i kierujemy się wybrzeżem na lewo poprzez Xwejni Bay aż po Reqqa Point.
Nurkowanie: Inne dno niż na zachodzie i południu wyspy. Szczególnie w Xwejni Bay, gdzie zlokalizowany jest Double Arch znajduje się miękka skała, a także mini kanion. Dużo więcej roślinności, a nad nami, na powierzchni, znajdują się niecki solne do pozyskiwania soli. Znajduje się tu podwójny naturalny łuk skalny odpowiednio na głębokości 24 m i 28 m. Kawałek dalej jest Anchor Reef, bogata w ścianki i wysunięte półki skalne, gdzie głębokość maksymalna dochodzi do 50 m. Destynacje tą zamyka Reqqa Point z przeważnie bardzo dobrą widocznością i głębokością schodzącą również do 50 m. Klify, wysunięte półki i jaskinie na 20 i 35 m. Życie morskie obfituje w wieloszczety, ławice ryb Sarpa salpa, ślizgi, ślimaki nagoskrzelne, ostroszowate i inne. Przy odrobinie szczęścia można spotkać mątwy i ośmiornice.

Wojciech Zgoła 2016-03-10