Prelle - fotorelacja

Prelle

Niemieckie kamieniołomy informacyjnie

Dojazd
Jedziemy podobnie (przynajmniej na początku) jak do Steina. Przejeżdżając z Polski przez granicę w Jędrzychowicach, kierujemy się autostradą A4 na Drezno i skręcamy na Pulsnitz/Ohorn (zjazd nr 86). Dalej jedziemy na Bischheim i zaraz za tym miasteczkiem jest docelowe: Haselbachtal (Häslich). Tu jedziemy na ulicę Dorfstrase 18. Droga prowadzi prosto do pewnej fabryki, ale my skręcamy w lewo (przed nami jest wzniesienie porośnięte drzewami) i po 50 m zjeżdżamy w prawo pod bramę z białą barierką zamykaną na klucz.

Uwaga !!! Klucz dostępny w kamieniołomie Steina w godzinach od 10.00 do 18.00. W zamian zostawiamy kaucję (20 euro), którą odbieramy oddając klucz.

Adres:
Dorfstrase 18
DE-01920 Haselbachtal

Warunki
Całkiem fajny i spokojny kamieniołom. Nie ma tu bazy nurkowej. Prelle jest obsługiwane przez Centrum Nurkowe Steina. Trzeba więc przyjechać tu z własnym sprzętem lub wypożyczyć w Steina. No i jeszcze raz przypominam o kluczu. Podjeżdża się bardzo blisko zejścia do akwenu. Na miejscu znajdują się zadaszone wiaty, gdzie można się rozpakować i przygotować do nurkowania.

Na miejscu znajduje się też drewniana latryna. Korzystanie wg uznania.

Wejście dróżką do schodów i dalej schodami. Nie ma żadnych pomocnych półek. Najlepiej wejść do wody i wtedy ubrać płetwy i maskę. Na początku jest klimatyczne obniżenie o małej głębokości i dużej przejrzystości wody. Tu zobaczyliśmy dużego karpia, który niestety trzymał się na granicy widoczności i szybko czmychnął w toń. Dalej robi się głęboko. Po drodze są fajne ścianki. Niestety ostatnio często zdarza się tu, że mniej więcej od 7-8 metra w wodzie znajduje się "zawiesina" i widoczność spada do metra, a czasem i mniej. Dopiero po przekroczeniu 20 metra "rozpogadza się" i nagle w świetle latarek możemy mieć i dobre 10 metrów widoczności. Maksymalna głębokość wynosi 46,5 m. Nurkowie techniczni mogą tu sobie poćwiczyć nurkowania dekompresyjne. W toni znajdziemy okonie, szczupaki, karpie. Przy czym te pierwsze są ciekawskie i podpływają bardzo blisko nurków. Fantastyczne ścianki z nawisami, mini półkami i pęknięciami bardzo ciekawie się prezentują, a płynąc na 8 metrach, przy dobrej pogodzie widać korony drzew okalające wyrobisko.

Polecam.

Wojciech Zgoła 2012-09-11

Tagi: prelle