Nurkowanie z pasją – smak podwodnej podróży (Divers24 02-02-2017)

Od lat staram się promować nurkowanie wśród młodzieży. Najmłodszą grupą, z jaką się spotkałem były 6-cio latki. Tu krótki artykuł p. Kornelii Topor-Pustelnik, która zorganizowała takie spotkanie dla klas II Szkoły Podstawowej. Dzieciaki były bardzo zainteresowane.

Smak podwodnej podróży
Każdy ma jakieś marzenia. Ich realizacja zależy od determinacji, odwagi, pokonania różnych lęków, czy przeszkód.

Pasją naszego gościa, pana Wojciecha Zgoły jest nurkowanie. Okazało się, że pan Wojtek propaguje nurkowanie na codzień, jest bowiem niezależnym publicystą, związanym obecnie z największym Portalem nurkowym w Polsce divers24.pl, a także od 2008 roku prowadzi swoją autorską stronę www.dive-adventure.eu. Pan Wojtek Zgoła odwiedził Szkołę Podstawową im. Juliusza Słowackiego w Golinie 26 stycznia 2017r., a swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z uczniami klas drugich. Wszyscy z zapartym tchem (uczniowie i nauczyciele) oglądaliśmy zdjęcia i filmy, które podróżnik wykonał na różnych kontynentach podziwiając piękno podwodnego świata.

Mieliśmy możliwość poznać potężny ekwipunek nurka. Niejednemu przyszło na myśl, że po ubraniu tych wszystkich neoprenów, rurek, masek itd. człowiek wygląda jak kosmonauta albo kosmita . Pewnie świadomość, że cały ten sprzęt waży ok 30 kg odebrała by chęć do nurkowania, na szczęście w wodzie jest on lekki i dzięki temu nurkowanie może być przyjemnością. Ale nie tylko….

Nasz gość pokazał nam też inną stronę swojej pasji. Okazało się, że nurkowanie może być pracą, np. dla archeologów podwodnych, czy nurków zawodowych. Może też służyć ochronie środowiska. Każdy z nas widzi to, co jest wokół. Rodzice i nauczyciele uczą dzieci, że nie wolno rzucać śmieci byle gdzie. Jednak często zdarza się, że będąc nad wodą, pływając na łódce, ludzie wrzucają do wody śmieci myśląc, że nikt tego nie widzi, a jak nikt nie widzi, to nic nie szkodzi. Dzięki nagraniu wykonanemu w trakcie jednej z akcji oczyszczania Jeziora Dominickiego uświadomiliśmy sobie rangę zaśmiecania wód oraz trud usuwania tych śmieci. Już nigdy nikt z nas nie wyrzuci do jeziora puszki po coca coli.

Spotkanie z podróżnikiem stało się okazją do rozbudzenia zainteresowań naszych uczniów. Zadawali oni mnóstwo pytań, a dyskusje na temat trwały jeszcze następnego dnia.

Bardzo dziękujemy za przyjazd do naszej szkoły i życzymy kolejnych fantastycznych podwodnych podróży.

Kornelia Topor-Pustelnik

„Dziękuję Centrum Nurkowemu Płetwal z Chyb za darmowe wypożyczenie butli – Wojciech Zgoła”

Wojciech Zgoła 2017-02-10