Oblada

Oblada

Kolejna srebrna rybka, poruszająca się w morzu w większych lub mniejszych grupkach. Można ją łatwo i szybko spotkać, bo nie pływa zbyt głęboko, lubi zarówno skaliste, jak i piaszczyste dno.

Jest to gatunek ryby okoniokształtnej, zaliczany do rodziny prażmowatych. Ciało oblady jest owalne i bocznie spłaszczone. Ryba posiada lekko wypukły profil głowy i dość mały, skierowany w górę otwór gębowy, który jest zaopatrzony w małe zęby tnące na początku szczęki i stożkowe po bokach. Już z daleka widać, jak ryba mieni się srebrzyście w docierających z nieba promieniach słońca. Posiada jednak charakterystyczną plamę w kolorze czarnym i w jasnej obwódce. Jest ona zlokalizowana dokładnie na trzonie ogona (przeciwnie do opisanego amarela, który ma dwie plamy).

Dorosłe osobniki osiągają około 30 cm długości ciała, przy czym najczęściej spotykamy osobniki mniejsze o jakieś 10 cm.

Spotykana we wschodniej części Atlantyku (Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Kanaryjskie, Madera), w całym basenie Morza Śródziemnego, we wschodniej Afryce od Zatoki Biskajskiej, a także w Morzu Czarnym.

Potrafi tworzyć duże skupiska i choć jest wszystkożerna, głównie zjada bezkręgowce i glony. Tarło przypada na późną wiosnę.

Poławiana przez rybaków i wędkarzy.

Systematyka:

Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina prażmowate
Rodzaj Oblada
Gatunek Oblada melanura

Wojciech Zgoła 2013-03-07

Tagi: oblada