Płaszczka / Ogończa pastynak

Płaszczka / Ogończa pastynak

Niełatwe do spotkania w Morzu Śródziemnym ryby z rodziny ogończowatych. Występują również w Morzu Czarnym i w basenie Oceanu Atlantyckiego. Spotykane bywają tak u wybrzeży Norwegii, jak i Afryki, a nawet w kanale La Manche.

Są, podobnie, jak rekiny rybami chrzęstnoszkieletowymi o ciele wyraźnie silnie spłaszczonym w kształcie rombu, z zaokrąglonymi płetwami piersiowymi. Pysk jest lekko spiczasty, stosunkowo mały i zaopatrzony w zęby tworzące płytkę, przy czym ryba potrafi otworzyć go szeroko.

Przyglądając się płaszczkom często na pierwszy rzut oka zauważamy tryskawki (zewnętrzny otwór skrzelowy, który jest elementem układu oddechowego i służy do pobierania wody), a nie mniejsze i usytuowane przed nimi oczy. Z lotu ptaka, tryskawki wyglądają trochę jak brwi. Płetwa ogonowa i grzbietowe nie występują.

O płaszczkach mówi się często, że latają w wodzie, a to ze względu na poruszanie się, jakby machały skrzydłami. Świetnie widać to szczególnie u dużych osobników.

Ogon, jak to u ogończowatych, jest długi i stosunkowo cienki. Dodatkowo zaopatrzony jest w kolec (lub kolce), który wbrew opinii dyletantów znajduje się nie na końcu ogona, a mniej więcej w jednej trzeciej jego długości, patrząc od nasady. Ukłucie kolcem należy do bolesnych i niebezpiecznych.

Ciekawostką jest, że dorosłe osobniki, które mogą dorastać nawet do 2,5 metra długości, posiadają tak długi ogon, jak ich ciało.

Odnośnie ubarwienia, ciało ogończy pastynak od strony grzbietowej jest często ciemnoszare, ale również oliwkowe i żółtawe, a nawet ciemnobrązowe. Brzuch jest biały (brudno/ciemno biały) i oddzielony krawędzią.

Ryby te są drapieżnikami o nocnym trybie życia. Za dnia są trudne do spotkania, bo najczęściej zagrzebane w piasku. Prowadzą przydenny tryb życia, a żywią się małymi rybami, skorupiakami, jeżowcami i mięczakami.

Generalnie występuje w wodach spokojnych i niezbyt głęboko, za to zawsze przy dnie, czy to mulistym, czy piaszczystym. Spotykana do głębokości 60 m i najczęściej w wodach przybrzeżnych.

Systematyka:

Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Nadgromada żuchwowce
Gromada chrzęstnoszkieletowe
Rząd orleniokształtne
Rodzina ogończowate
Rodzaj Dasyatis
Gatunek ogończa pastynak

Wojciech Zgoła 2013-04-16

Tagi: ogończa, płaszczka