Śmieci w polskich jeziorach

Śmieci w polskich jeziorach

Ostatnio namnożyło się akcji eko, które mają za zadanie uczulić środowisko nurkowe (i nie tylko nurkowe) na problem śmiecenia, co więcej, mają sprawić, że posprzątamy zalegające na dnie śmieci. Sam organizowałem kilka razy, a jeszcze więcej razy uczestniczyłem w tego typu przedsięwzięciach, które ze wszech miar wspieram i polecam.

Niestety nie przypominam sobie, abym nurkował w jeziorze i nie zauważył na jego dnie ani jednego zalegającego "wytworu" człowieka. Owszem są miejsca mniej zaśmiecone, ale przeważnie szkła, butelek, puszenbsp;prawdziwego archeologa. Wk i kubeczków plastikowych nie brakuje. Ubolewam nad tym, że kary w Polsce są nieznaczne, maksymalnie można ukarać złapanego na gorącym uczynku delikwenta grzywną w postaci 500 zł.

Gdyby z tych 500 zł zrobić 5000 zł, a do tego oczyścić zaśmiecone miejsce na koszt śmieciucha, byłbym nie tyle bardziej zadowolony, ile środowisko naturalne byłoby bardziej chronione. Nie wspominam o zanieczyszczeniach chemicznych, które są również poważnym problemem, ale apeluję do przeciętnego Kowalskiego, grillowicza, wędkarza i kajakarza, do nurka, pływaka, pijaczka, cwaniaczka, kibica, plażowicza i każdego, kto mógłby zostać potencjalnym chamem, wrzucającym do wody, coś, co stało mu się niepotrzebne, by tego nie robił, czy to będzie pet, puszka po piwie, podpaska, plastikowy widelec, puszka po farbie, opona, czy tapczan z meblościanką.

Nurkując staram się uwieczniać fotograficznie napotkane okazy. Niestety nie są to zawsze ryby, czy wraki. Bywają wśród nich również śmieci. Już od 2009 roku wprowadziłem koszulki ze specjalnym nadrukiem na plecach "Czyste Jeziora". Warto działać, by były czyste. Warto zwracać uwagę tym, którzy bezmyślnie i umyślnie wyrzucają w naszej obecności śmieci do wody (do lasu, na pole). Warto uczulać nasze środowiska, nasze dzieci i naszych znajomych. Warto pokazywać na własnym przykładzie, że nawykiem jest wyrzucanie śmieci, tam gdzie ich miejsce - do kubła. Nurkuj i sprzątaj, sprzątaj nurkując.

W specjalnej galerii przedstawiam napotkane śmieci. Ograniczam się do Polski i różnych jezior, które stają się moim konkretnym miejscem nurkowym.

Nowe "okazy" będę dodawać na bieżąco, ale obym miał trudności w ich znalezieniu.

Link do galerii.

Wojciech Zgoła 2013-04-26

Tagi: śmieci