Steina - fotorelacja

Steina

Alternatywą dla polskich jezior, często latem z niezadowalającą widocznością pod wodą, są zalane, po zakończeniu eksploatacji, wyrobiska.

Wraz z Adamem wybraliśmy niemieckie kamieniołomy Steina i Prelle, oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od granicy w kierunku na Drezno.

Sprawdzając internet dość szybko pokazują się strony niemieckiej firmy, pod której jurysdykcją znajdują się oba kamieniołomy: http://www.tauchschule-dresden.de

STEINA - Dojazd
Z autostrady A4 zjeżdżamy zjazdem nr 86 na Ohorn (Pulsnitz)
Po chwili skręcamy w prawo na Steina
Kierujemy się na ulicę Dorfstrase 22, wg GPS mniej więcej w tym miejscu zobaczymy po prawej stronie ciemnoniebieską tablicę ze strzałką w prawo
Kierując się wg wskazania wjedziemy na brukowaną ulicę, którą trzeba jechać obok opon i dalej pod górkę, kawałeczek przez las, którym otoczony jest kamieniołom
Po chwili jest odbicie z głównej drogi w prawo (znów ciemnoniebieska tablica)
Po skręcie praktycznie od razu znajdujemy się pod budynkiem centrum nurkowego, po prawej mamy interesujący nas akwen

Adres:
Pulsnitzer Str. 22 B
01920 Steina

Warunki
Bardzo sympatycznie. Wypożyczalnia sprzętu czynna od 10.00 do 18.00. Bicie butli, schludne i czyste toalety, wreszcie bar, w którym można napić się kawy i zjeść zupę dnia, czy kiełbaskę z musztardą.

Na nurków czekają wieszaki, stoliki i półki. Bez problemu jest się gdzie rozłożyć, odpocząć, czy uzupełnić logbook'a. Chcący wpaść tu na dłużej, mogą wynająć domek. Na terenie kamieniołomu znajduje się też plac zabaw dla dzieci i duży grill.

Kamieniołom
Do wejścia do wody prowadzą metalowe, bezpieczne, schody. Na dole znajduje się stolik, a do wody można zejść na lewo wchodząc schodami po pas i wtedy ubrać płetwy i maskę lub na wprost, wejść na ruchomy pomost i wskoczyć do wody.

Na początku jest dość duża półka skalna, na której można spotkać spore sandacze. Maksymalna głębokość wynosi 33,5 m, widoczność bywa różna, ale przeważnie od 5-10 m. W kamieniołomie znajduje się zatopiony wrak łodzi i inne ciekawostki. Akwen pełen jest okoni, płotek i zdarzają się ładne szczupaki. Same ściany kamienne opadające do dna, ich struktura i pęknięcia mogą wprawiać w zachwyt fanów tzw. art of diving.

Wojciech Zgoła 2012-08-22

Tagi: steina