Strzępiel pisarz / Serranus scriba

Strzępiel pisarz

Ryba często spotykana podczas zanurzeń w Morzu Śródziemnym. Dość długo wyczekuje obserwując podpływającego nurka, jakby ważąc co zrobić. Jest terytorialna i broni swojego obszaru. Może dlatego tak blisko można do niej podpłynąć.

Nie porywa ubarwieniem, a na brzuchu ma charakterystyczną plamę w kolorze od blado niebieskiego po blado fioletowy. Ciało strzępiela pisarza jest podłużnie owalne i pokryte drobniutkimi łuskami. Dorasta do 25 cm długości. Płetwa grzbietowa jest długa i podparta twardymi oraz miękkimi promieniami. Płetwa ogonowa zaokrąglona i widlasto zakończona, w kolorze rdzawo żółtym. Na wieczku skrzelowym posiada dwa kolce. Ryby te pływają dość płytko (najczęściej do 30 m głębokości), dlatego łatwo spotkać je za dnia pomiędzy trawami morskimi, czy nad skalistym dnem. Żywią się małymi rybkami z przepływających ławic, małymi krabami i mięczakami, a służą im do tego spiczaste zęby usytuowane w wysuwanych z szerokiego otworu gębowego szczękach.

Ciekawostką jest nazwanie strzępiela pisarzem. Wzięło się to z tego, że na głowie, która również pokryta jest łuskami, znajduje się szereg nierównomiernych i wijących się wzorów. Są one w kolorze czerwonym i niebieskim, a skojarzyły się po prostu z arabskim pismem (scriba ? pisarz). Poza tym zwierze posiada wyraźnie widoczne pasy (jest ich kilka), które schodzą poprzecznie od grzbietu na boki i niektóre mogą się rozwidlać. Są najczęściej koloru brudno czerwonego, niekiedy zaś mogą być żółtobrązowe.

Są obojnakami, osobniki dorosłe wytwarzają zarówno jaja jak i plemniki, a przez to możliwe jest ich samozapłodnienie.

Występują od Wschodniego Atlantyku po Południową Afrykę, we wspomnianym Morzu Śródziemnym oraz w Morzu Czarnym.

Systematyka:

Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina strzępielowate
Rodzaj Serranus
Gatunek Strzępiel pisarz

Wojciech Zgoła 2013-04-22

Tagi: strzępiel pisarz