Wywiad z Hubertem Borg z Malty (Nuras.info 02/2011)

Wywiad z Hubertem Borg

Z Huberem Borg, właścicielem Centrum Nurkowego "Sea Shell Dive Cove" na Malcie, Instruktorem PADI, nurkiem technicznym i fotografem podwodnym, który odważył się, mimo zimnej zimy, wziąć udział, jako Wystawca, na naszych Targach "Podwodna Przygoda 2011", specjalnie dla Magazynu NURAS.INFO rozmawia Wojciech Zgoła

Cześć Hubert
Cześć Wojtek

Co Cię skłoniło, żeby przyjechać do zimnej o tej porze Polski i wystawiać się na Targach Podwodna Przygoda?
Osobiście nigdy nie byłem w Polsce, ale mój przyjaciel Mariusz powiedział mi o targach i pomyślałem, że mógłbym spróbować i wziąć udział.

Jak oceniasz pierwszy dzień targów?
To bardzo fajne targi, jest tu dużo produktów, a mnie jest miło spotykać tu klientów/przyjaciół, którzy nurkowali ze mną w ostatnich latach na Malcie.

A jak się czujesz fizycznie? Jak Twoje gardło, bo słyszę, że masz chrypkę?
Czuję się bardzo dobrze, choć rzeczywiście mój głos jest trochę zachrypnięty, ale wiesz, miałem wczoraj wiele spotkań na temat Malty. Ludzie pytali informacyjnie o Maltę oraz jakie typy nurkowań mamy.

Ok., przeżyjesz! Malta to przepiękne miejsca nurkowe i wraki? Jakie warunki pod wodą panują w sezonie?
Warunki Nurkowe na Malcie są bardzo dobre dla nurków na wszystkich poziomach zaawansowania. Mamy wiele wraków na 18 metrach głębokości począwszy i tak aż do 100 metrów głębokości. Większość z nich jest nienaruszona i bardzo dobrze zachowana. Mamy wraki zarówno z czasów I jak i II Wojny Światowej, a kilka z nich, w ostatnich latach, zostało zatopionych specjalnie dla nurków. Widoczność może osiągać nawet ponad 60 m, ale w większości przypadków jest na poziomie 30 m. Prądów nie mamy lub zdarzają się bardzo delikatne.

Jakie miesiące na Podwodną Przygodę polecasz najbardziej?
Na Malcie jesteśmy szczęśliwcami, bo możemy nurkować przez cały rok, jednak woda jest ciepła od czerwca do listopada. I tak: Grudzień to 19-18 0C, Styczeń 16 0C, Luty-Marzec 15 0C, Kwiecień 16 0C, Maj 17-18 0C, Czerwiec 20-21 0C, Lipiec 25 0C, Sierpień-Wrzesień 26-27 0C, Październik-Listopad 24-21 0C.

Czy po ciężkim sezonie i setkach zanurzeń zdarza Ci się wyjechać gdzieś prywatnie i nurkować?
Tak, moje wakacje są wtedy, gdy wraz z żoną, każdego roku wybieramy dobre miejsce nurkowe, gdzie mogę ze sobą zabrać aparat wraz z obudową podwodną i robić zdjęcia.

Które z miejsc zauroczyło Cię najbardziej? Masz jakieś Top One?
Dalekie Palau jest jednym z moich najlepszych. Jest tam mnóstwo miejsc nurkowych, do których chce się jechać, jednak myślę, że numerem 1, które naprawdę lubię odwiedzać jest Galapagos.

Wracając do Malty, jak zachęcisz polskich nurków w dwóch zdaniach, by odwiedzili właśnie ten archipelag wysp?
Przyjedź i zanurkuj w Morzu Śródziemnym, ma ono dużo do zaoferowania. Każde miejsce nurkowe nie jest takie samo. Na pierwszym zanurzeniu możesz oglądać ściankę, na drugim może to być jaskinia lub nurkowanie wrakowe. Jednak nie tylko woda jest fajna, mamy do oglądania o wiele więcej niż to, co pod wodą. Mamy na Malcie mnóstwo historii sięgającej ponad 2000 lat przed Chrystusem.

A co oferuje Twoje Centrum Nurkowe? Gdzie jest zlokalizowane?
Oferujemy wszystko, czego potrzebuje nurek, od nurkowań intro, po kursy instruktorskie. Nurkowania rekreacyjne i nurkowania techniczne. Całodzienne nurkowania z łodzi, jak również zajęcia nie związane z nurkowaniem, jak na przykład wycieczki dookoła Malty i Gozo. Nasze Centrum zlokalizowane jest w miasteczku Mellieha, nad samą zatoką (Mellieha Bay) tuż przy samym morzu (20 m), w północnej części Malty.

Jak długo prowadzisz własne centrum?
Centrum otworzyłem 7 lat temu

A ile miałeś lat, gdy pierwszy raz zanurkowałeś?
Miałem 16 lat kiedy zanurkowałem pierwszy raz w życiu. To było 1995 roku.

Co sprawiło, że poszedłeś w tym kierunku i założyłeś firmę, bo wiem, że Twoi rodzice nie nurkowali, a teraz wraz z siostrą pracują z Tobą?
Tak, to prawda, nikt z mojej rodziny nie był wcześniej nurkiem, dopóki nie otworzyłem mojego Centrum Nurkowego. Teraz wszyscy, z wyjątkiem mojej mamy, nurkują, ale już wszyscy bez wyjątków pracujemy w bazie. Pasja podwodnego świata spowodowała, że otworzyłem sklep nurkowy, przemieniając hobby w moją pracę.

Czyli Malta to również nurkowania techniczne?
Tak, oczywiście, na wszystkich poziomach.

Co można zobaczyć poniżej 45 m głębokości?
Dobrze zachowane wraki statków z I I II Wojny Światowej. Wiele pytań, jakie zadają mi nurkowie dotyczy tego, że poniżej 45 m głębokości jest ciemno, a tak nie jest, bo mamy bardzo czystą wodę i słońce penetruje przez nią bardzo głęboko. Robiłem zdjęcia na głębokości 75 m bez jakiejkolwiek lampy błyskowej i przeważnie można na nich zobaczyć cały wrak.

Czy organizujesz również nurkowania na Gozo i Comino?
Tak, nurkujemy zarówno na Comino, jak i na Gozo, w formie całodziennej wyprawy.

A jaka największą grupę nurków obsługiwało Sea Shell Dive Cove?
Najbardziej zajętym tygodniem był ten, w którym obsługiwaliśmy 3 grupy nurków w tym samym czasie, a w sumie było ich 95.

Na koniec naszej rozmowy powiedz, jak odbierają Ciebie tutaj goście targów, Twoi przyszli klienci z Polski?
Ah... Malta. Nie oczekiwałem nikogo z Malty na tych targach... I zaczynamy rozmawiać o Malcie I tłumaczę co mamy do zaoferowania.

Życzę Ci zatem jak najlepszych klientów z Polski i mam nadzieje do zobaczenia pod wodą na Malcie!
Dziękuję bardzo, a jeśli kiedykolwiek będziesz na Malcie proszę odwiedź mnie, będę bardziej niż szczęśliwy, mogąc zabrać Cię na nurkowanie, na jednym z naszych wraków.

Trzymam zatem za słowo!

Wojciech Zgoła 2011-02-19

Tagi: malta